EKMG630ETE471MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKMG630ETE471MK20S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 100 kHz