EKMG6R3ELL102MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKMG6R3ELL102MHB5D
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 100 kHz