
Chemi-Con
Product No:
EKMG6R3ELL332MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.5947
5.947
50
0.494
24.7
100
0.42541
42.541
500
0.329346
164.673
1000
0.283604
283.604
2500
0.265306
663.265
5000
0.251579
1257.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 840 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 907.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |