EKMH100VSN683MA50T
Chemi-Con
Product No:
EKMH100VSN683MA50T
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.8968 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz