EKMH101VNN103MB80T
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VNN103MB80T
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.150" (80.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.428 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 120Hz