EKMH101VNN562MA63T
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VNN562MA63T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.896 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz