EKMH101VQT822MB63T
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VQT822MB63T
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.192 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 120Hz