EKMH101VRD472MA50T
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VRD472MA50T
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.56 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz