EKMH101VSN102MP35U
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VSN102MP35U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 249mOhm @ 120Hz