EKMH101VSN152MA25S
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VSN152MA25S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.376 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz