EKMH101VSN182MQ45S
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VSN182MQ45S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.676 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 138mOhm @ 120Hz