EKMH160VNN393MA40U
Chemi-Con
Product No:
EKMH160VNN393MA40U
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 39000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.1732 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 120Hz