EKMH160VSN153MP40T
Chemi-Con
Product No:
EKMH160VSN153MP40T
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.754 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz