EKMH161VNN122MA30S
Chemi-Con
Product No:
EKMH161VNN122MA30S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.66 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 207mOhm @ 120Hz