EKMH250VNN333MA50W
Chemi-Con
Product No:
EKMH250VNN333MA50W
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.8212 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 120Hz