EKMH250VSN223MA35S
Chemi-Con
Product No:
EKMH250VSN223MA35S
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.64 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.9312 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz