EKMH250VSN562MP25U
Chemi-Con
Product No:
EKMH250VSN562MP25U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7604 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 89mOhm @ 120Hz