EKMH250VSN682MQ25S
Chemi-Con
Product No:
EKMH250VSN682MQ25S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.87 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0196 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz