EKMH251VSN471MQ40S
Chemi-Con
Product No:
EKMH251VSN471MQ40S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.355 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 353mOhm @ 120Hz