EKMH350LGN103MA50U
Chemi-Con
Product No:
EKMH350LGN103MA50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.032 A @ 50 kHz