EKMH350VSN103MQ45U
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VSN103MQ45U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.87 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.0996 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm @ 120Hz