EKMH350VSN183MA40U
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VSN183MA40U
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.7196 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz