EKMH350VSN333MA63T
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VSN333MA63T
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.048 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz