
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VSN472MQ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.154
3.154
10
2.5498
25.498
50
2.2249
111.245
100
1.946835
194.6835
500
1.483273
741.6365
1000
1.297871
1297.871
2500
1.251511
3128.7775
5000
1.20516
6025.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.944 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 88mOhm @ 120Hz |