EKMH350VSN472MQ25T
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VSN472MQ25T
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.944 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 88mOhm @ 120Hz