EKMH351VNN391MA35T
Chemi-Con
Product No:
EKMH351VNN391MA35T
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1021 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 638mOhm @ 120Hz