EKMH500VNN472MA25T
Chemi-Con
Product No:
EKMH500VNN472MA25T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6784 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz