EKMH500VNN682MQ40U
Chemi-Con
Product No:
EKMH500VNN682MQ40U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C