
Chemi-Con
Product No:
EKMH500VSN272MP30U
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4695
6.4695
10
5.75415
57.5415
50
5.03462
251.731
100
4.60313
460.313
500
3.955838
1977.919
1000
3.66815
3668.15
2500
3.596225
8990.5625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.69 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8252 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 123mOhm @ 120Hz |