EKMH500VSN392MR25S
Chemi-Con
Product No:
EKMH500VSN392MR25S
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.106 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 85mOhm @ 120Hz