EKMH500VSN562MR35U
Chemi-Con
Product No:
EKMH500VSN562MR35U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9808 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 59mOhm @ 120Hz