EKMH630VNN332MR30T
Chemi-Con
Product No:
EKMH630VNN332MR30T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.688 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz