EKMH630VNN472MR40T
Chemi-Con
Product No:
EKMH630VNN472MR40T
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.432 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz