
Chemi-Con
Product No:
EKMH630VSN152MP25U
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1085
6.1085
10
5.4321
54.321
50
4.75285
237.6425
100
4.34549
434.549
500
3.734431
1867.2155
1000
3.462845
3462.845
2500
3.394939
8487.3475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.33 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.596 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 166mOhm @ 120Hz |