
Chemi-Con
Product No:
EKMH630VSN332MR30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9045
3.9045
10
3.15115
31.5115
50
2.70997
135.4985
100
2.457935
245.7935
500
1.827667
913.8335
1000
1.701621
1701.621
2500
1.638598
4096.495
5000
1.607086
8035.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.24 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.688 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75mOhm @ 120Hz |