EKMH630VSN562MR45U
Chemi-Con
Product No:
EKMH630VSN562MR45U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.864 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz