EKMH6R3VNN333MQ50U
Chemi-Con
Product No:
EKMH6R3VNN333MQ50U
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C