EKMH800VNN472MR50S
Chemi-Con
Product No:
EKMH800VNN472MR50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.068 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz