EKMH800VSD133MB50T
Chemi-Con
Product No:
EKMH800VSD133MB50T
Description:
CAP ALUM 13000UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 13000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C