EKMH800VSN103MA80U
Chemi-Con
Product No:
EKMH800VSN103MA80U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.864 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz