EKMH800VSN332MR35U
Chemi-Con
Product No:
EKMH800VSN332MR35U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C