EKMH800VSN682MA50U
Chemi-Con
Product No:
EKMH800VSN682MA50U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.68 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 120Hz