EKMM161VNN102MR30U
Chemi-Con
Product No:
EKMM161VNN102MR30U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.375 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 249mOhm @ 120Hz