EKMM201VNN331MQ25W
Chemi-Con
Product No:
EKMM201VNN331MQ25W
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.875 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 753mOhm @ 120Hz