EKMM201VNN561MQ35U
Chemi-Con
Product No:
EKMM201VNN561MQ35U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.505 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 444mOhm @ 120Hz