EKMM201VSN222MA50T
Chemi-Con
Product No:
EKMM201VSN222MA50T
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.67 A @ 50 kHz