EKMM251VSN122MA45T
Chemi-Con
Product No:
EKMM251VSN122MA45T
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.9 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 207mOhm @ 120Hz