EKMM251VSN681MQ50S
Chemi-Con
Product No:
EKMM251VSN681MQ50S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz