EKMM3B1VND122MA55T
Chemi-Con
Product No:
EKMM3B1VND122MA55T
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C