EKMM3B1VNN391MR35T
Chemi-Con
Product No:
EKMM3B1VNN391MR35T
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1021 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 638mOhm @ 120Hz